Na wdrożenie Consent Mode v2 nie jest jeszcze za późno. Sprawdź co grozi za jego brak!

Google Consent Mode v2 dla Shoper – dlaczego musisz go wdrożyć natychmiast

Świadomość odnośnie udostępniania danych w sieci z roku na rok rośnie. Coraz więcej internautów wyraża zaniepokojenie dotyczące prywatności swoich danych w sieci, co przekłada się również na zmiany w prawie, które mają na celu ochronić użytkowników internetu.

Wraz z tymi zmianami każdy przedsiębiorca posiadający sklep internetowy na Shoperze lub innej platformie ma prawny obowiązek dostosowywać go do aktualnie obowiązujących wymogów prywatności.

Z tego powodu również Google narzuciło wymogi wdrożenia Consent Mode v2, który trzeba wdrożyć obowiązkowo do 6 marca, jeśli dalej chcesz reklamować się w Google Ads.

Skąd potrzeba wdrożenia Consent Mode v2? Czyli rozporządzenie Digital Markets Act (DMA)

Digital Markets Act (DMA) to rozporządzenie Unii Europejskiej mające na celu zapewnienie sprawiedliwej i otwartej konkurencji na rynkach cyfrowych. Zostało ono zaprojektowane, aby ograniczyć praktyki monopolistyczne przez tzw. „bramkarzy” (ang. gatekeepers), czyli duże firmy technologiczne, które pełnią dominującą rolę na rynku cyfrowym i mogą wpływać na dostęp do rynku oraz na wybory konsumentów. DMA ma na celu zapewnienie, aby rynki cyfrowe były konkurencyjne i sprawiedliwe, poprzez wprowadzenie zasad, które te firmy muszą przestrzegać.

Wprowadzenie Consent Mode v2 w kontekście DMA wynika z potrzeby zwiększenia ochrony prywatności użytkowników i zapewnienia, że praktyki zbierania i wykorzystywania danych przez dominujące firmy technologiczne są w pełni transparentne i podlegają kontroli użytkownika. Jest to część szerszego wysiłku mającego na celu zapewnienie, że ekosystem cyfrowy jest bezpieczny, sprawiedliwy i konkurencyjny, a prawa użytkowników do prywatności są chronione.

Jakie zmiany wprowadza Consent Mode v2?

W teorii Consent Mode v2, choć nie jest bezpośrednio zdefiniowany przez Digital Markets Act (DMA), odnosi się do ewoluujących praktyk i mechanizmów zarządzania zgodami użytkowników na przetwarzanie ich danych osobowych, szczególnie w kontekście internetu i reklamy online. Jest to koncepcja, która może być postrzegana jako rozwinięcie istniejących narzędzi i metod zarządzania zgodami, takich jak te wprowadzone przez Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) w Unii Europejskiej.

W praktyce Consent Mode v2 wprowadza dwa nowe parametry zbierające zgody na przekazywanie danych, czyli ad_user_data oraz ad_personalization. Które będą odpowiedzialne za zgodę na przekazywanie danych użytkownika oraz zgodę na personalizacje reklam.

Google Consent Mode V2
Źródło: materiały firmy Google

Rola Consent Mode v2 w zbieraniu danych użytkowników

Przejście od tradycyjnych systemów cookie consent do Google Consent Mode V2 (GCM V2) stanowi znaczący krok naprzód w obszarze zarządzania zgodami użytkownika. Rozwój ten odzwierciedla rosnące wymagania dotyczące prywatności i potrzebę bardziej zaawansowanych rozwiązań, które umożliwiają firmom zgodne z prawem gromadzenie i wykorzystywanie danych. Wdrożenie Google Consent Mode V2 pozwala na bardziej precyzyjne i elastyczne podejście do uzyskiwania zgody, co jest kluczowe dla optymalizacji konwersji w Google Ads oraz efektywnego wykorzystania narzędzi takich jak Google Analytics 4 i Google Tag Manager.

Consent Mode v2, a modelowanie danych użytkowników

W kontekście modelowania danych, Consent Mode v2 odgrywa kluczową rolę, umożliwiając firmom dostosowanie swoich praktyk analitycznych i reklamowych do preferencji użytkowników dotyczących prywatności. Dzięki temu, nawet gdy użytkownicy odmawiają zgody na tradycyjne śledzenie za pomocą cookies, firmy mogą wykorzystywać zaawansowane algorytmy wspierane przez sztuczną inteligencję do estymacji zachowań i preferencji na podstawie dostępnych danych. To pozwala na skuteczne targetowanie i optymalizację kampanii reklamowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów ochrony prywatności. Consent Mode v2, współpracując z modelowaniem danych, tworzy nowe możliwości dla marketingu cyfrowego, które są zgodne z rosnącymi oczekiwaniami użytkowników w zakresie prywatności.

Co się stanie jeśli nie wdrożę Consent mode v2?

Nie wdrożenie Consent Mode v2 w Twoim sklepie internetowym do 6 marca może prowadzić do znaczących negatywnych konsekwencji. Bez tego rozwiązania, Google nie będzie w stanie efektywnie gromadzić ani wykorzystywać danych o Twoich klientach do modelowania. Skutkuje to tym, że analizy ruchu na stronie oraz raporty staną się w dużej mierze nieprzydatne, a możliwości prowadzenia skutecznego remarketingu zostaną zablokowane. Utrata możliwości optymalizacji kampanii reklamowych oznacza, że nie będziesz mógł aktualizować list odbiorców, które są kluczowe dla działań remarketingowych, a mierzenie efektywności konwersji stanie się znacznie utrudnione.

Na wdrożenie Consent Mode v2 nie jest jeszcze za późno!

Bez precyzyjnych danych o nowych użytkownikach, Google nie będzie w stanie ocenić, które z Twoich kampanii reklamowych są najbardziej efektywne i gdzie warto kierować dalsze inwestycje. To prowadzi do nieefektywnego wykorzystania budżetu reklamowego, gdyż algorytm Google będzie ustalał stawki za wyświetlenia lub kliknięcia bazując na niekompletnych informacjach.

Podsumowując, brak wdrożenia Google Consent Mode v2 sprawi, że Twoje reklamy w Google staną się nieefektywne i nieekonomiczne, co może skutkować trudnościami w pozyskiwaniu nowych klientów oraz utrzymaniu konkurencyjności na rynku. Twoi konkurenci, którzy zadbają o wprowadzenie wymaganych zmian wcześniej, mogą zyskać przewagę, korzystając z pełnej funkcjonalności narzędzi Google do optymalizacji i targetowania reklam.

Kamil

Kamil

Od ponad 9 lat związany z marketingiem internetowym. W zagadnieniach e-commerce czuje się jak ryba w wodzie. Aktualnie T-Shaped Marketer z wiedzą w zakresie analityki, SEO, User Experience i automatyzacji biznesu.

Netplace
Logo

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Klienci doceniają nasze indywidualne podejście do każdego zlecenia. Jeśli potrzebujesz pewnego zespołu do rozwiązania Twojego problemu, to napisz do nas!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Klienci doceniają nasze indywidualne podejście do każdego zlecenia. Jeśli potrzebujesz pewnego zespołu do rozwiązania Twojego problemu, to napisz do nas!

Masz pytanie odnośnie produktu? Pisz śmiało!

Jeśli masz jakieś wątpliwości przed zakupem produktu ,to napisz do nas, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.