Ataki hakerskie i złośliwe oprogramowanie – 20 sprawdzonych sposobów na ochronę Twojej strony WordPress
Spis treści:
WordPress to potężna platforma do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Niestety jak każde narzędzie tego typu, niesie ze sobą szereg potencjalnych zagrożeń. W dzisiejszym cyfrowym świecie, ochrona danych powinna stać się priorytetem, zwłaszcza dla właścicieli sklepów internetowych na Woocommerce. Według danych, aż 43% wszystkich cyberataków jest skierowanych na małe przedsiębiorstwa. Niestety tylko 14% z nich jest na taki atak przygotowana. Dlatego w tym artykule zaprezentujemy, jak skutecznie zabezpieczyć Twoją witrynę przed wirusami oraz zrozumiesz, co może być przyczyną ich pojawiania się.
Dlaczego wirusy na stronie to poważny problem?
Wirusy i inne formy złośliwego oprogramowania mogą spowodować nieodwracalne szkody – od spadku pozycji w wynikach wyszukiwania, przez wyciek danych użytkowników, aż po całkowitą utratę dostępu do strony. Dla właściciela sklepu internetowego może to oznaczać utratę przychodów, ale także spadek zaufania klientów, co jest niezwykle ważnym aspektem w branży e-commerce.
Najczęstsze rodzaje wirusów i zagrożeń na WordPress
Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej jest priorytetem, zwłaszcza jeśli prowadzisz sklep online na platformie jaką jest WordPress. Niestety ale witryny oparte na tym oprogramowaniu są częstym celem ataków hakerskich. Abyś mógł lepiej zrozumieć i uświadomić sobie, jakie zagrożenia mogą czyhać na Twoją stronę, prezentujemy najczęściej występujące rodzaje wirusów, na które musisz zwrócić uwagę.
1. Wirusy/Malware
Wirusy i malware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może przeniknąć do kodu Twojej strony, powodując problemy. Od usuwania lub modyfikacji treści, po przekierowywanie ruchu na niebezpieczne strony – efekty takiej infekcji mogą być różne, ale zawsze szkodliwe. Co gorsza, te działania mogą być używane przez hakerów jako punkt wyjścia do dalszych ataków na Twoją stronę.
2. Trojany
Trojany to jedno z najbardziej znanych zagrożeń, które może dotknąć Twoją stronę. Działają po kryjomu – udają legalne i zaufane oprogramowanie, takie jak motywy czy wtyczki, które z chęcią zainstalujesz na swojej witrynie. Niestety, po instalacji okazują się być kolejnym sposobem mogącym dać hakerom pełną kontrolę nad Twoją stroną, otwierając drzwi do różnych nadużyć.
3. Backdoor
Backdoor czyli inaczej „tylne drzwi”, to technika, którą hakerzy wykorzystują do uzyskania dostępu do Twojej strony poprzez luki w zabezpieczeniach. Bardzo często takie luki występują w zainstalowanych dodatkach, jak motywy i wtyczki. Zdarza się także, że błąd w samym kodzie WordPressa może umozliwić cyberprzestępcom dostęp do witryny.
4. Ransomware
Ransomware to jedna z najbardziej niebezpiecznych form ataku na Twoją stronę. Działa poprzez zaszyfrowanie plików witryny, co sprawia, że tracisz do neej dostęp. Hakerzy mogą wówczas zażądać okupu w zamian za odblokowanie zasobów strony.
5. Brute force
Jest to stara metoda polegająca na uporczywym wprowadzaniu kombinacji haseł dopóki nie zostanie ono przez hakera złamane. Wystarczy tutaj odrobina czasu i mocy obliczeniowej aby taki atak z sukcesem przeprowadzić.
6. DDOS
Jeden z najczęściej przeprowadzanych ataków hakerskich. Polega na jednoczesnym przeprowadzaniu ataków z wielu komputerów. Skutkuje to przeciążeniem serwera lub połączenia sieciowego a co za tym idzie, uniemożliwia działanie poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów. Takie ataki najczęściej przeprowadzane są na firmach prowadzących systemy, gdzie każda minuta braku aktywności może przynieść duże straty finansowe.
7. Phishing
Popularna w ostatnim czasie metoda, w której atakujący podszywa się pod znaną osobę lub firmę w celu wyłudzenia m.in. danych osobowych lub danych do logowania. Często sprawca takiego ataku wysyła link, który kieruje do strony przypominającej znaną Ci instytucję lub portal społecznościowy. Niestety jest to zwykła kopia mająca na celu zrobić Ci krzywdę.
8. Cross-site scripting
Cross Site Scripting (XSS) to rodzaj ataku na strony internetowe, który polega na wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach do wstrzyknięcia złośliwego kodu JavaScript. Atakujący może w ten sposób przejąć kontrolę nad stroną lub wyświetlić na niej fałszywe informacje, wprowadzające w błąd jej użytkowników.
Jak to się stało, że moja strona została zawirusowana?
Zainfekowanie strony internetowej wirusem może nastąpić na kilka sposobów, a wiele z tych zagrożeń wynika z niewłaściwych nawyków i zaniedbań. Jednym z głównych czynników, które mogą spowodować problemy to wspomniany już brak regularnych aktualizacji wtyczek i motywów. WordPress jako platforma, jest stale rozwijana, a aktualizacje często zawierają nie tylko nowe funkcje, ale także poprawki zabezpieczeń. Kiedy zaniedbujesz regularne aktualizowanie tych elementów, pozostawiasz swoją stronę narażoną na ataki. Stare wtyczki czy motywy mogą zawierać luki, które cyberprzestępcy chętnie wykorzystują do wprowadzenia wirusa na Twoją stronę.
Kolejnym ryzykownym zachowaniem jest pobieranie wtyczek i motywów z niezaufanych źródeł. W poszukiwaniu darmowych rozwiązań wielu właścicieli stron decyduje się na pobieranie oprogramowania z podejrzanych witryn. Takie pliki często są modyfikowane przez osoby trzecie, które dodają do nich złośliwy kod.
Klikanie podejrzanych linków lub otwieranie nieznanych załączników to kolejny sposób, w jaki wirusy mogą przeniknąć do Twojej strony. Hakerzy często wysyłają e-maile phishingowe, które wyglądają jak wiadomości od zaufanych źródeł. Kliknięcie na link lub otwarcie załącznika może spowodować pobranie złośliwego oprogramowania, które może zainfekować nie tylko Twój komputer, ale również stronę internetową, jeśli masz na nim dostęp do plików witryny.
Jakie są najczęstsze objawy ataku na stronę?
- Po wejściu na stronę, następuje przekierowanie na zupełnie inną – nieważne z jakiego źródła wszedłeś/aś,
- Po wejściu na stronę wyskakują podejrzane okienka, informujące o wygraniu nowego telefonu lub wycieczki do ciepłych krajów,
- Nie możesz zalogować się do panelu administratora,
- Drastyczny wzrost zaindeksowanych podstron w Google,
- Na stronie widnieje informacja o błędzie krytycznym,
- Wyświetlanie się tzw. “chińskich znaczków” w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki,
- Pojawianie się nieoczekiwanych plików PHP z dziwnymi nazwami na serwerze,
- W panelu administracyjnych w użytkownikach pojawiają się niezidentyfikowane konta administratorów,
- Strona zwolniła ze względu na duże obciążenie serwera,
- Otrzymujesz powiadomienia od dostawcy internetu lub przeglądarki o potencjalnym zagrożeniu.
Jak działania stosować aby zabezpieczyć się przed niechcianym wirusem?
Oto lista 20 punktów, które pomogą Ci chronić swoją stronę na WordPressie przed zawirusowaniem, bazując na najlepszych praktykach:
Korzystanie z SSL:
Certyfikat SSL w 2024 roku to baza, od której powinniśmy zaczynać nasze przygody podczas stawiania stron internetowych.
Instalacja wtyczki ograniczającej nieudane logowania do np: 3 prób, a następnie blokuje dany IP:
Jest to idealne zabezpieczenie przed atakami typu Brute force, które polegają na logowaniu hakera do momentu, w którym uda mu się dostać do panelu administracyjnego.
Włączenie dwuetapowej weryfikacji (2FA):
Wprowadź dwuetapową weryfikację dla logowania się do panelu administracyjnego WordPressa, co doda dodatkową warstwę zabezpieczeń.
Stosowanie silnych haseł oraz loginów:
Używaj silnych, unikalnych haseł dla każdego konta na swojej stronie. Hasła powinny zawierać kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych oraz mieć co najmniej 12 znaków. Unikaj używania tych samych haseł na różnych stronach. To samo tyczy się loginów.
Pilnowanie odpowiednich uprawnień do plików i folderów na hostingu:
Bardzo ważne aby tak istotne zasoby nie wpadły w niepowołane ręce. Za każdym razem gdy pracujesz z zewnętrzną firmą, która ma dostęp do plików na hostingu, po zakończonej współpracy dla bezpieczeństwa zmień hasło.
Wykupienie hostingu z separacją stron:
Separacja serwisów www pozwala na rozdzielenie kilku adresów będących na jednym serwerze. Dzięki temu zainfekowana strona nie przeniesie wirusów na pozostałe, znajdujące się w obrębie jednego hostingu.
Regularne aktualizacje WordPressa, wtyczek i motywów:
Upewnij się, że wszystkie zainstalowane wtyczki i motywy są aktualizowane. Aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń, które zamykają luki wykorzystywane przez hakerów. Nie ma też się co spieszyć ponieważ sama aktualizacja także może zawierać niechciane luki.
Korzystanie tylko z zaufanych źródeł wtyczek i motywów:
Instaluj wtyczki i motywy tylko z oficjalnego repozytorium WordPressa lub zaufanych źródeł. Unikaj pobierania oprogramowania z nieznanych stron, które mogą zawierać złośliwy kod.
Regularne tworzenie kopii zapasowych (backupów):
Regularnie twórz kopie zapasowe swojej strony i przechowuj je w bezpiecznym miejscu. W razie ataku będziesz mógł szybko przywrócić stronę do stanu sprzed infekcji. Świetnie sprawdzą się wtyczki takie jak UpdraftPlus.
Regularne skanowanie strony w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania:
Regularnie skanuj swoją stronę za pomocą narzędzi do wykrywania malware, aby upewnić się, że nie ma na niej ukrytych zagrożeń. Możesz skorzystać z darmowego rozwiązania klikając tutaj.
Zarządzanie uprawnieniami użytkowników:
Przydzielaj uprawnienia do zarządzania stroną tylko zaufanym osobom i ograniczaj dostęp do krytycznych funkcji strony, aby zminimalizować ryzyko nieautoryzowanego dostępu.
Wyłączenie edytora plików w panelu WordPressa:
Wyłączenie edytora plików w panelu administracyjnym WordPressa (poprzez plik wp-config.php) uniemożliwia hakerom edytowanie plików motywu lub wtyczek z poziomu panelu, co stanowi dodatkową ochronę.
Zablokowanie odpowiednich katalogów przed przeglądaniem w .htaccess:
Kolejne działanie, które chroni przed nieautoryzowanym dostępem do wrażliwych plików i folderów.
Zmiana domyślnego prefiksu tabel “wp_” w bazie MySQL:
Dzięki temu unikniemy ataku o nazwie “SQL Injection”, który polega na wprowadzeniu złośliwego kodu SQL przez boty skanujące bazę danych.
Zablokowanie wykonywania skryptów w plikach php w folderze “uploads”:
Zablokowanie wykonywania skryptów PHP w tym folderze uniemożliwia ataki hakerów, ponieważ nawet jeśli złośliwy plik zostanie tam przesłany, nie będzie mógł zostać wykonany.
Zablokowanie XML-RPC:
XML-RPC to interfejs umożliwiający zdalne wykonywanie operacji na stronie WordPress, takich jak logowanie użytkowników czy publikowanie postów. Ograniczenie tej funkcji sprawi, że twoja strona będzie znacznie bezpieczniejsza.
Wyłączenie przedstawiania wersji wordpressa w kodzie:
WordPress domyślnie dodaje numer wersji do nagłówków strony oraz do źródła HTML. Aby wyłączyć tę funkcję, należy skorzystać z odpowiedniej wtyczki lub dodać fragment kodu do pliku “functions.php”.
Wyłączenie listowania użytkowników:
Dodając do adresu URL parametry “?author=1”, “?author=2”, musisz uważać na próby ataku typu brute force.
Zmiana domyślnych ustawień WordPressa:
Zmiana domyślnego prefiksu tabel w bazie danych oraz domyślnej nazwy użytkownika "admin" może utrudnić życie potencjalnym napastnikom.
Wyłączenie debugowania błędów:
Debugowanie błędów za pomocą zmiennej “WP_DEBUG” daje możliwość wyświetlania błędów na stronie ale jednocześnie może ujawniać szczegóły dotyczące struktury bazy danych czy ścieżek plików na serwerze.
Stosując się do tych praktyk, znacznie zwiększasz bezpieczeństwo swojej strony i minimalizujesz ryzyko zainfekowania jej przez wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie.
Co jeśli moja strona została zainfekowana a ja nie mogę sobie z tym poradzić?
W takiej sytuacji konieczne jest szybkie i skuteczne działanie. Musisz wiedzieć, że niektóre podmioty zgodnie z ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa mają obowiązek raportowania incydentów związanych z cyberatakami w ciągu 24 godzin od wykrycia problemu. Są to operatorzy usług kluczowych (największe firmy działające w branżach takich jak energetyka, finanse, transport), dostawcy usług cyfrowych oraz podmioty publiczne (np. Narodowy Bank Polski). Mniejsze podmioty nie mają takiego obowiązku, natomiast zaleca się również taki incydent zgłosić. Najlepszą formą jest specjalny formularz na stronie cert.pl, po wypełnieniu którego otrzymasz adekwatną pomoc dotyczącą problemu. Tutaj link do formularza.
Dodatkowo, zalecamy skontaktować się ze specjalistą, posiadającym doświadczenie w usuwaniu wirusów oraz wiedzę, jak skutecznie zabezpieczyć stronę przed ich nawracaniem. My zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę gdzie dokładnie opisujemy ten proces. Jeżeli Twoja strona objawia wyżej wspomniane problemy lub wiesz, że została zainfekowana, nie wahaj się do nas napisać – chętnie pomożemy. Nie odkładaj tego na później – zadbaj o bezpieczeństwo swojej witryny.
Marcin
Od kilku lat kręcę się w świecie e-commerce, m.in. tworząc sklepy na Shoperze i WordPressie. Uwielbiam pomagać firmom rozwijać ich biznesy online. Po pracy ładuję baterie, uprawiając sport w dużych ilościach.